ZAKAJ PSIHOTERAPIJA?
Zbornica kliničnih psihologov definira klinično psihologijo/psihoterapijo kot “kliničnopsihološko dejavnost, ki združuje znanost, teorijo in prakso z namenom razumevanja, napovedovanja in odpravljanja psihičnih težav ozirona motenj ter vzpodbujanja posameznikovega osebnostnega razvoja.”
PSIHOTERAPIJA
- izboljša vaše duševno kot fizično zdravje. Na vaše misli in čustva, se odziva vaše telo.
- pomaga pri življenskih odločitvah in spremembah. Ne naključje, ampak vaša izbira spremeni vašo pot.
- rešuje vzroke in ne simptome težav, ki izhajajo iz miselnega vzorca. “Bodočnost je rezultat sedanjih trenutkih.” (Emily Dickinson)
- omogoča rešitve problemov, kot je razočaranje, žalovanje, družinski konflikti, nezadovoljstvo v službi, depresivnost, anksioznost. Edini način, da premostimo staro navado, je da začnemo z novo.
- pomaga pri izboljšanju odnosov, boljšega življenja in zadovoljstva. Sreča ni slučaj, je rezultat težkega dela.
KAKO POTEKA PSIHOTERAPIJA?
Psihoterapija je prepleten proces v katerem vam psihoterapevt pomaga spoznavati samega sebe v spopadu z lastnimi čustvenimi, telesnimi težavami ali problematiki v odnosih. Psihoterapevt, kot zaveznik, stoji na vaši strani, da skupaj odkrijeta vaše lastne moči in sposobnosti za učinkovitejše reševanje konliktov, za izboljšanje medsebojnih odnosov in da imate nadzor nad svojim življenjem. Vi, s podporo psihoterapevta, odkrivate lastne moči in sposobnosti, da si pridobite pozitivno samobodobo in da imate nadzor nad življenjskimi izzivi, s kateremi se soočate osebno, oziroma v družinskem krogu, v službi in med prijatelji.
Psihoterapija je med drugim tudi učenje, odkrivanje in razvijanje osebnih potencialov, izboljšanje komunikacije, določanje osebne prioritete in vztrajanje pri doseganju ciljev.
PSIHOTERAPIJA JE TUDI ORODJE, KI JE
- intervencija v vaši duševni krizi
- korak za pridobitev nadzora nad življensko situacijo, ko doživljate stres, težave ali konfikte
- proces, ki vodi k vaši osebni sreči, rasti in zadovoljstvu
- pomoč, da ustvarite in dosežete vse kar želite
CILJI PSIHOTERAPIJE
Ni pomembno tisto, kar se nam zgodi, temveč to, kako se soočamo s tem, kar se nam je zgodilo.
Raziskave o verbalizaciji pri psihoterapiji so pokazale, da je izpoved bolečih čustev in zaskrbljujočih misli blagodejna in zdravilna, saj omogoča globlji vpogled v osebno življenje posameznika. Zdravilna moč izpovedi je najboljši motiv, da se soočite z svojimi izzivi. Skupaj se bomo osredotočili, razmislili ter poiskali načine in strategije za reševanje sporov in težav.
Sreča ni v tem, da vse svoje življeje hrepenimo po tem, kar ne moremo imeti ali odbržati, ampak, da želimo naše življenje s tistim, kar imamo, nadgraditi.